ASF: „Jesteśmy europejskim poligonem, a wszyscy na nas patrzą” – informuje Główny Lekarz Weterynarii

Główny Lekarz Weterynarii liczy na efektywną walkę ze skutkami afrykańskiego pomoru świń. Ma to umożliwić m.in. rządowa specustawa. Nowe regulacje dotyczące kwestii sanitarnych i weterynaryjnych weszły już w życie.

Włodzimierz Skorupski wskazuje, że nowe przepisy zwiększają decyzyjność powiatowych lekarzy weterynarii. Mogą oni karać rolników nie stosujących zasad bezpieczeństwa na terenie gospodarstw. Mogą też nakazywać myśliwym odstrzał jeszcze większej liczby dzików. – Mnie jako Głównego lekarza weterynarii interesuje fakt obniżenia średniego zagęszczenia populacji dzika do 1 sztuki na 2 kilometry kwadratowe. Spotykając się z rolnikami oraz rozmawiając na spotkaniach w terenie, słyszę regularnie, że to dziki stwarzają ogromne kłopoty – twierdzi Główny Lekarz Weterynarii.

Przepisy pozwalają też służbom na większą kontrolę targowisk oraz przemieszczania zwierząt. Ostatnie ogniska wirusa ASF miały bowiem związek z nielegalnym handlem prosiętami. Planowane są także działania profilaktyczne – dodaje Włodzimierz Skorupski. – To organiczna praca, regularnie pojawiają się rzeczy, które trzeba załatwiać. Na przykład w temacie szkoleń rolników umów ze strażą pożarną, która ma instruować jak rozkładać maty dezynfekcyjne. Cały czas uczymy się walki z tą chorobą, jesteśmy europejskim poligonem, a wszyscy na nas patrzą – informuje Włodzimierz Skorupski.

Do tej pory w Polsce stwierdzono 23 ogniska pomoru u świń – większość w ostatnim kwartale – oraz 114 przypadków u dzików. Występowanie w Polsce tej choroby spowodowało znaczące zablokowanie eksportu polskiej wieprzowiny poza kraje UE. Wspólnota nałożyła embargo jedynie na region zagrożony występowaniem wirusa, a nie na cały kraj. ASF stwierdzano dotąd na: Podlasiu, wschodnim Mazowszu i północnej Lubelszczyźnie.

IAR/fot. hr.icio via Foter.com / CC BY

Be the first to comment on "ASF: „Jesteśmy europejskim poligonem, a wszyscy na nas patrzą” – informuje Główny Lekarz Weterynarii"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*