To ostatni moment na złożenie wniosku o spłatę zadłużeń rolnika

Tylko do jutra (15.10) rolnicy mogą wnioskować do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o nawet 10-letnią pożyczkę na spłatę zadłużeń. Wsparcie ma pomóc producentom, poszkodowanym przez skutki rosyjskiego embarga oraz spadek cen surowców rolnych. Dotyczy ono producentów mleka, świń oraz owoców i warzyw.

Wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki przypomina, że do oddziałów terenowych ARiMR należy dostarczyć nie tylko wniosek o pożyczkę, ale i komplet dokumentów. – Chodzi o dokumenty potwierdzające istnienie zobowiązania czy kopię rachunków potwierdzających, że gospodarstwo borykało się z obniżką dochodów przez spadek cen – powiedział wiceminister. – Niektóre z tych dokumentów należy uzyskać w innych instytucjach, dziś i jutro można się jeszcze o nie starać” – wskazuje Jacek Bogucki.

Kwota pożyczki z Agencji nie będzie mogła przekroczyć wysokości zadłużenia. Rolnicy otrzymają pieniądze w dwóch ratach. Chodzi głównie o małe i średnie gospodarstwa – dodaje Jacek Bogucki. – Biorąc pod uwagę ten trudny okres, znaczna część gospodarstw ma problemy finansowe i my chcemy te problemy złagodzić – powiedział wiceminister. – To jest pomoc, która jest na wsi pożądana. Bywa, że takie kłopoty potrafią zrujnować dobrze prosperujące młode gospodarstwa – dodał Jacek Bogucki.
Pierwsza rata pożyczki trafi do rolników jeszcze w tym roku. Kolejna w roku 2017.

IAR/ Michał Fedusio/Siekaj

Be the first to comment on "To ostatni moment na złożenie wniosku o spłatę zadłużeń rolnika"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*