Uroczystości pogrzebowe śp. Ojca Apolinarego Kaźmieraka [FOTO]

W kościele Ojców Kapucynów w Łomży odbył się dziś (24.10) pogrzeb o. Apolinarego Kaźmieraka. Udział w uroczystościach wzięli przedstawiciele władz miasta, licznie zgromadzeni kapłani, rodzina, oraz ci, którym poświęcił całe swoje kapłańskie posługiwanie – osoby borykające się z problemem alkoholowym. 

Mszy św. przewodniczył bp Janusz Stepnowski, a homilię wygłosił biskup senior Diecezji Drohiczyńskiej Antoni Dydycz, który wskazał na obecność Anonimowych Alkoholików podczas ostatniej drogi kapucyna.

– Nie dziwi nas ta obecność, bo zawsze w sercu rodzi się wdzięczność, względem tych, którzy, nie żałują swoich sił, swojego czasu, aby poświęcać się bliźnim – mówił rozpoczynając homilię bp Antoni Dydycz.

Biskup Dydycz podkreślił także,  że o. Apolinary nie był człowiekiem bierny, ale mocno zaangażowany w czynienie dobra. – On bardzo często reagował, zdawał sobie sprawę, że między innymi alkohol,  może być zagrożeniem, wiadomą rzeczą, że uzależnienie prowadzi do innych trudności i kłopotów. On nikogo nie potępiał, bo nie znał przyczyn – dodał.

 W ostatniej drodze towarzyszyli o. Apolinaremu także, najbliżsi współpracownicy, przybycie kapucyna do klasztoru łomżyńskiego wspomina Jan Kleczyński.

– Ojciec Apolinary w 1991 roku przyszedł do Łomży, rozejrzał się, stwierdził, że wiele rzeczy jest wspaniałych i warto je kontynuować, ale również zauważył szanse i możliwości rozwoju. Zachęcał nas do rozpoczęcia pracy profilaktycznej w szkołach. Wspominam go jak wspaniałego kapłana, bardzo skromnego, oddanego służbie szczególnie najmłodszym, bo do nich był adresowany ten projekt pod nazwą „Poznaj i umiłuj piękno życia”  Pod koniec  ziemskich dni usłyszałem od niego, że dobrze by było, gdyby to dzieło nie zostało zaniechane. I ja mimo, że nie mam wielu sił, to jednak staram się w każdą niedzielę być i służyć – mówi Jan Kleczyński.

O. Apolinary został pochowany w grobowcu braci Kapucynów na cmentarzu przy ul. Kopernika w Łomży.

AA

Be the first to comment on "Uroczystości pogrzebowe śp. Ojca Apolinarego Kaźmieraka [FOTO]"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*