Kwesta na ratowanie zabytków cmentarnych w Łomży [FOTO]

Oprócz ludzi modlących się, zapalających znicze na cmentarzu przy ulicy Kopernika w Łomży można dostrzec osoby kwestujące, które już kolejny rok zbierają pieniądze na ratowanie zabytków łomżyńskiego cmentarza.

Cmentarz przy ulicy Kopernika jest jednym z najstarszych cmentarzy w Polsce. Oficjalnie został założony w 1798 roku. Jest to obiekt, w którym zapisana jest historia ziemi łomżyńskiej. Są tu groby wielu bohaterów, którzy z miłością oddawali swoje życie za wolność, z której dzisiaj korzystamy. Cmentarz jest wieloreligijny, można tam znaleźć nie tylko groby katolickie, które stanowią największą część, ale i groby luterańskie oraz prawosławne. Znajduje się tam bardzo wiele obiektów zabytkowych i gdyby nie pomoc ludzi, uległy by one totalnemu zniszczeniu, ponieważ pieniądze z budżetu państwowego i samorządowego są niewystarczające na prace konserwacyjne i renowacyjne. Zaczęto więc organizować kwesty, dzięki którym udało się uratować nagrobki.

Pierwsza kwesta została zorganizowana w 1984 roku i od tamtego czasu z corocznych zbiórek udało się uratować ponad 200 cmentarnych zabytków. W ubiegłym roku kwestionariuszom udało się zebrać – 41 tys. 817 zł. Zebrane pieniądze są przekazywane rzemieślnikom na prace konserwacyjne i renowacyjne.

– Łomżyńska kwesta to nie tylko zbiórka pieniędzy, ale przede wszystkim wyraz integracji społeczeństwa, pielęgnowanie lokalnej historii. Wrzucając symboliczny datek do puszki ratujemy nie tylko zabytki, ale i pamięć o historii – mówi dyrektor Teatru Lalki i Aktora w Łomży Jarosław Antoniuk.

Tegoroczna kwesta, jak się okazuje przebiega doskonale – Jest świetna atmosfera. Jest mnóstwo ludzi którzy są ofiarni. Datki są różne, ale z serca. Każdy z naszych mieszkańców stara się wspierać, niewiele jest osób które nas omija – mówiła wiceprezydent Agnieszka Muzyk.

– Jestem Łomżynianką z dziada pradziada więc muszę dbać o cmentarz, na którym leżą moi rodzicie, dziadkowie i pradziadkowie. To jest obowiązek każdego łomżyniaka – wyznała jedna z osób biorących udział w kweście.

W kwestę na rzecz łomżyńskiej perły zabytkowej – jaką jest bez wątpienia stary cmentarz – zaangażowali się min. członkowie władz miasta, parlamentarzyści i działacze organizacji społecznych.

Bartosz Święciński/fot.Paweł Zyskowski

Be the first to comment on "Kwesta na ratowanie zabytków cmentarnych w Łomży [FOTO]"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*