„Te pieniądze pomogą nam odrestaurować kolejne obiekty na cmentarzu” – podsumowanie pierwszego dnia kwesty na ratowanie zabytków cmentarnych

Od 1984 roku, 1 i 2  listopada na cmentarzu przy ul. Kopernika w Łomży odbywa się kwesta na ratowanie zabytków cmentarnych. Wczoraj (01.11) w akcję włączyli się włodarze miasta, parlamentarzyści, harcerze, dziennikarze, oraz członkowie Towarzystwa Ziemi Łomżyńskiej. 

– Wczoraj mimo, nie sprzyjającej pogody, udało się zebrać do puszek kwestarskich 32 tys. 672 zł 18 gr. To na prawdę cieszy, że pieniądze będziemy mogli przeznaczyć na ratowanie kolejnych obiektów na naszym cmentarzu. Mamy taki zwyczaj, że po zakończonej kweście, kiedy znamy jej rezultat, wiemy czym dysponujemy, to wspólnie z ks. dziekanem Marianem Mieczkowskim – proboszczem łomżyńskiej katedry i służbami ochrony zabytków decydujemy, które z obiektów należy poddać renowacji. Na pewno będą to m.in kamienne płyty, które są zagłębione w ziemi, trzeba je wydobywać i ratować. Będą to również metalowe krzyże, oraz metalowe ogrodzenia – mówi Józef Babiel wiceprezes zarządu głównego Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej.

Pierwsza kwesta w Łomży odbyła się w 1984 roku i do tej pory z pozyskanych funduszy udało się odrestaurować około 250 obiektów. Dzięki pracom renowacyjnym w ostatnich latach udało się m.in. odkryć i odnowić tablicę nagrobną z połowy XIX w. bratowej Bernatowicza, byłego burmistrza Łomży Aleksandra Chrystowskiego  oraz nagrobek płk. Jerzego Sawy Sawickiego z 33 Pułku Piechoty.

Także dziś (02-10) możemy wesprzeć prace renowacyjne na rzecz zabytków cmentarnych. Przed bramą główną ustawiona jest skarbona, oraz kwestujący członkowie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej.

AA

Be the first to comment on "„Te pieniądze pomogą nam odrestaurować kolejne obiekty na cmentarzu” – podsumowanie pierwszego dnia kwesty na ratowanie zabytków cmentarnych"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*