Trwa liczenie padłych dzików

Akcja rozpoczęła się wczoraj (03.11) w czterech województwach: warmińsko-mazurskim, mazowieckim, lubelskim i podlaskim.

Działania polegają na przeczesywaniu terenów leśnych i szukaniu padłych dzików. Wcześniej w całym kraju prowadzono ich liczenie. Na dane zbiorcze trzeba poczekać do 10 listopada, ale znane są już wyniki liczenia populacji tej zwierzyny w Nadleśnictwie Łomża.

– Na terenie Nadleśnictwa Łomża naliczyliśmy około 280 dzików. To dwuipółkrotnie mniej niż podczas inwentaryzacji marcowej. To świadczy o tym, że działania do tej pory podejmowane przez myśliwych i przez lasy państwowe w wyniku intensywnego odstrzału tych dzików, chyba jednak odnoszą powoli zamierzony skutek – mówi nadleśniczy Dariusz Godlewski.

Prowadzone odstrzały mają doprowadzić do zdecydowanego ograniczenia populacji dzików, aby statystycznie było ich mniej niż pół dzika na kilometr kwadratowy. Uznano, że taka gęstość  jest w stanie zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa ASF. Na wszystkich terenach, na których tego dzika będzie więcej będą musiały zostać podjęte intensywne działania w celu redukcji gatunku.

Redukcja populacji dzików prowadzona jest w pięciu województwach: podlaskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim, lubelskim i podkarpackim.

Bartosz Święciński/fot.foter

Be the first to comment on "Trwa liczenie padłych dzików"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*