Olimpia Zambrów liderem na półmetku. Podsumowanie rundy jesiennej 2021/22 4 ligi

4 Liga Podsumowanie Jesien 2021

Za nami runda jesienna sezonu 2021/22 w Keeza 4 lidze w województwie podlaskim. Na półmetku liderem jest Olimpia Zambrów, czyli spadkowicz z 3 ligi. Zambrowianie o zaledwie punkt wyprzedzają ŁKS 1926 Łomża oraz Ruch Wysokie Mazowieckie. Po piętach depcze im także KS Michałowo, który ma dwa punkty straty do lidera. Ciekawie jest także na dole tabeli, gdzie, poza totalnym outsiderem Hetmanem Białystok, kilka drużyn powinno włączyć się do walki o utrzymanie. Zapraszamy na podsumowanie rundy jesiennej 4 ligi.

Lider jest w Zambrowie

Zgodnie z przewidywaniami jednym z faworytów do awansu do 3 ligi jest Olimpia Zambrów. Spadkowicz z zeszłego roku chce jak najszybciej wrócić do wyższej ligi i po pierwszych 15 kolejkach tego sezonu pozostaje liderem rozgrywek. Zambrowianie doskonale rozpoczęli sezon, gdzie wygrywali jak na zawołanie. Pod koniec tej rundy złapali jednak małą zadyszkę i niespodziewanie zremisowali spotkanie z Czarnymi Czarna Białostocka. Na dorobek punktowy Olimpii wpływ ma także przegrany walkowerem mecz z Orłem Kolno, choć na boisku to piłkarze lidera byli zdecydowanie lepsi. Niestety w meczu udział wziął zawodnik, który powinien odbyć obowiązkową karę za kartki. W efekcie Olimpia odniosła w ten sposób swoją jedyną porażkę w pierwszej rundzie. 

Podopieczni Tomasza Kulhawika doskonale rozpoczęli sezon i w wielu meczach wyprzedzali rywali nawet o kilka klas. Widać to na boisku i widać to w dorobku punktowym zespołu. W pierwszej rundzie Olimpia zdobyła 38 punktów i ma bilans bramkowy 60:9. W Zambrowie występuje wielu doświadczonych piłkarzy, w tym występujący wcześniej w Ekstraklasie Marek Wasiluk, czy solidni drugo- i trzecioligowcy: Kamil Zalewski, Paweł Tomkiewicz i Marcin Paczkowski. Także zgodnie z przewidywaniami najgroźniejszymi rywalami Olimpii w walce o awans pozostają inny spadkowicz z 3 ligi Ruch Wysokie Mazowieckie oraz ŁKS 1926 Łomża. Do walki niespodziewania włącza się zespół KS Michałowo, który ma dwa punkty straty. Runda rewanżowa zapowiada się znakomicie. Już w pierwszej wiosennej kolejce dojdzie do hitowego starcia Olimpia Zambrów – ŁKS 1926 Łomża. 

Słaby początek i znakomity finisz w wykonaniu ŁKS-u 1926 Łomża

W bieżący sezon ze zmiennym szczęściem weszli piłkarze ŁKS-u 1926 Łomża, którzy w pierwszych 4 kolejkach przegrali z Olimpią Zambrów i Promieniem Mońki. Następne w 8 kolejce zremisowali z KS Michałowo i ich strata do liderów zrobiła się spora. W tamtym momencie mogło się wydawać, że zespół ten nie włączy się już do walki o awans do 3 ligi, jednak końcówka rundy jesiennej to prawdziwy popis Łomżan. Wygrali oni 7 ostatnich spotkań, w tym arcytrudne starcie z Ruchem Wysokie Mazowieckie, dzięki czemu na koniec rundy mają 37 punktów i tracą zaledwie oczko do liderującej Olimpii Zambrów. ŁKS to także najskuteczniejszy zespól ligi, który ma bilans bramkowy 61:19.

Kluczowymi zawodnikami ŁKS-u w tej rundzie byli Rafał Maćkowski (15 bramek), Patryk Szymański (14 bramek), Reinaldo Melao (7 bramek) i Daniel Kacprzyk (7 bramek). Ponadto do zawodników, którzy rozegrali największą liczbę minut i tworzą trzon zespołu, należą: Kamil Dobrowolski, Konrad Kamieniowski, Kacper Poreda i Yauhen Hremza. Trener Tomasz Staniórski dobrze poukładał zespół i ŁKS 1926 Łomża należy uznawać za jednego z głównych faworytów do awansu do 3 ligi. W tym kontekście decydujące może być wyjazdowe starcie z Olimpią Zambrów, które rozpocznie wiosenne zmagania w 4 lidze. Domowe starcie ŁKS-u z Zambrowianami zakończyło się porażka 1:3.

Warmia Grajewo dużo poniżej oczekiwań

Minioną rundę nie tak wyobrażali sobie piłkarze i kibice Warmii Grajewo. Zespół ten przez lata występował w 3 lidze, a od kilku lat jest solidnym czwartoligowcem, który każdego roku chciałby włączyć się do walki o czołowe lokaty i być może o awans do 3 ligi. Ten sezon jest jednak zupełnie inny i Warmia Grajewo w rundzie jesiennej przegrała aż 8 spotkań. W efekcie tego zajmuje dopiero 10 miejsce w lidze i ma tylko 17 punktów i kilka oczek przewagi nad strefą spadkową. Przez większą część sezonu Grajewianie grali w dużym osłabieniu bez swoich najlepszych zawodników, co musiało wpłynąć na ich dorobek punktowy. W Warmii okazję miało zadebiutować kilku wychowanków, co zawsze należy uznać za pozytyw. Pod tym kątem ten sezon przejściowy może dać drużynie wiele dobrego. 

W tym roku Warmia na pewno nie włączy się do walki o czołowe lokaty, jednak miejsca 6-8 powinny być w jej zasięgu. Wszystko zależy od tego, jak drużyna rozpocznie rundę rewanżową oraz czy wszyscy kluczowi gracze będą gotowi do gry. Być może ten sezon przejściowy będzie nowym początkiem i już za rok drużyna z Grajewa będzie w stanie włączyć się do walki o awans do 3 ligi. Póki co Grajewian czeka przerwa zimowa i okazja do ciężkiego treningu. Na pierwszym miejscu powinno być bezpieczne zapewnienie sobie utrzymania w 4 lidze, a w dalszej kolejności można myśleć o czymś więcej. Rundę wiosenną Warmia Grajewo rozpocznie od domowego starcia z MOSP Białystok. 

Orzeł Kolno ponownie walczy o utrzymanie

Dla Orła Kolno to drugi z rzędu sezon na szczeblu 4 ligi. Podobnie jak przed rokiem, tym razem zespół ten także włączył się do walki o utrzymanie. Dla Kolnian fatalny był początek sezonu, gdy przez długi czas zajmowali przedostatnie miejsce w lidze, wyprzedzając tylko totalnego outsidera Hetmana Białystok, który ma tylko punkt. Dużo odmieniło się po zwycięstwie walkowerem z Olimpią Zambrów. W ostatnich tygodniach Orzeł Kolno punktował już zdecydowanie solidniej, co pozwoliło mu zdobyć łącznie 15 punktów i zająć 13 miejsce na półmetku rozgrywek. Kolnianie mają dorobek bramkowy 22:34. 

W zeszłym sezonie Kolnianie także mieli stosunkowo słabą rundę jesienną i dobrą rundę wiosenną, dzięki czemu zajęli miejsce w środku stawki 4 ligi. Trzymamy kciuki za to, żeby podobnie było w tym sezonie, dzięki czemu runda wiosenna będzie zdecydowanie spokojniejsza dla sympatyków i piłkarzy Orła. Zespół ten powinien walczyć o utrzymanie z takimi drużynami jak Cresovia Siemiatycze, Sparta 1951 Szepietowo i Czarni Czarna Białostocka. Rundę wiosenną Orzeł Kolno rozpocznie od domowego starcia z Hetmanem Białystok, który gra w tym sezonie juniorami, zdobył tylko punkt i jest głównym kandydatem do spadku. 

Tabela 4 ligi na zakończenie rundy jesiennej

Poniżej przedstawiamy aktualną tabelę Keeza 4 ligi na zakończenie rundy jesiennej. 

MiejsceDrużynaMeczePunktyBilans bramkowy
1. Olimpia Zambrów153860:9
2. ŁKS 1926 Łomża153761:19
3. Ruch Wysokie Mazowieckie153742:5
4.KS Michałowo153638:11
5.KS Grabówka152735:26
6.MOSP Białystok152224:32
7.Tur Bielsk Podlaski152231:28
8.KS Wasilków152028:23
9.Krypnianka Krypno151724:40
10.Warmia Grajewo151727:26
11.Promień Mońki151723:35
12. Czarnia Czarna Białostocka151726:28
13.Orzeł Kolno151522:34
14. Sparta 1951 Szepietowo151118:41
15. Cresovia Siemiatycze151110:40
16.Hetman Białystok1515:77