Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020 odbyły się w Tokio. To wtedy po raz ostatni sportowcy z całego świata mieli okazję rywalizować o medale olimpijskie w różnego rodzaju dyscyplinach i konkurencjach sportowych.
Medale polskich olimpijczyków
Starty w Japonii wyłoniły kolejnych zwycięzców, którzy na stałe zapisali się na kartach historii olimpijskiego sportu. Ponadto zyskali dużą sławę, zdobywając bardzo cenne medale. Jak prezentowała się klasyfikacja medalowa na IO w Tokio? Które państwo zgarnęło najwięcej krążków? Jak na tej wielkiej imprezie wypadli reprezentanci Polski i kto do kraju wracał z podniesioną głową, ciesząc się z medalu? Ile medali zdobyli Polacy w stolicy Japonii? Zostań z nami, aby przypomnieć sobie starty biało-czerwonych przed trzema laty, ponieważ impreza sportowa odbyła się w 2021 roku.
Sięgając w głąb historii występów na IO, należy podkreślić, że oficjalnie polscy sportowcy po raz pierwszy pojawili się na tej wielkiej imprezie w 1924 roku. Pierwszy medal olimpijski został wywalczony na IO 1924 w Paryżu. Zdobyła go czwórka kolarzy torowych – Franciszek Szymczyk, Jan Łazarski, Józef Lange i Tomasz Stankiewicz. Zawodnicy na mecie cieszyli się ze srebrnych krążków. Na pierwszy złoty medal w historii polskich startów na IO kibice musieli poczekać jeszcze cztery lata. W 1928 roku zdobyła go dyskobolka Halina Konopacka.
Wśród innych rekordów, które związane są z medalami polskich olimpijczyków, nie możemy pominąć Michała Antoniewicza, który jako pierwszy wywalczył dwa medale na jednych igrzyskach olimpijskich dla naszego kraju. Polak w 1928 roku zdobył srebrny krążek w konkursie skoków na koniu Readgledt i brąz we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego na klaczy Moja Miła.
Kolejną rekordową zdobyczą było wywalczenie trzech medali olimpijskich na jednej imprezie. Dokonała tego w 1964 roku lekkoatletka Irena Szewińska, która zdobyła złoty medal w sztafecie 4×100 m oraz srebrne krążki w biegu na 200 m i skoku w dal. Kto mógł się pochwalić dwoma złotymi medalami na jednych IO? Byli to: Witold Woyda w 1972 roku oraz Arkadiusz Skrzypaszek dwadzieścia lat później. Ten pierwszy w indywidualnym i drużynowym turnieju florecistów, natomiast drugi w pięcioboju nowoczesnym – indywidualnie i drużynowo. Tej sztuki dokonał także już w nowszych czasach Robert Korzeniowski, który zgarnął dwa złote krążki w Sydney w 2000 roku – w chodzie na 20 i 50 kilometrów.
Dla reprezentacji Polski wyjątkowe były igrzyska olimpijskie w Moskwie, ponieważ to tam biało-czerwoni zdobyli rekordową liczbę medali. Polscy sportowcy ze stolicy Rosji przywieźli do naszego kraju aż 32 krążki. Z kolei najwięcej złotych medali, bo aż 7 Polacy zdobyli na igrzyskach olimpijskich w Tokio, Monachium, Montrealu oraz Atlancie.
Jeżeli weźmiemy pod uwagę igrzyska olimpijskie po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości, to należy zaznaczyć, że Polska w historii startów na IO zdobyła 298 medali. Na tę liczbę składają się 72 złote medale, 89 srebrnych medali, 137 brązowych medali. Polacy dwukrotnie nie brali udziału w igrzyskach olimpijskich. Po raz pierwszy miało to miejsce w 1920 roku w Antwerpii ze względu na udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Z kolei w 1984 r. nasz kraj zbojkotował IO organizowane w Los Angeles, podobnie jak większość krajów bloku wschodniego.
W klasyfikacji medalowej polscy olimpijczycy najgorzej wypadli podczas igrzysk olimpijskich w Londynie w 1948 roku. Wówczas polscy sportowcy wywalczyli tylko jeden brązowy medal. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że liczba zawodników, która reprezentowała biało-czerwonych w Wielkiej Brytanii wynosiła zaledwie 24, co było drugim najniższym wynikiem w historii. W 1932 roku w Los Angeles nasz kraj reprezentowało tylko 20 sportowców, lecz zdołali oni wywalczyć aż siedem medali. Najwięcej reprezentantów Polska miała na wspomnianych wcześniej IO 1980 w Moskwie. Wówczas do stolicy Rosji pojechało aż 306 sportowców. Tak wielkie grono zawodników przełożyło się na pokaźną zdobycz medalową – 32 krążki.
Ile medali zdobyli Polacy na igrzyskach olimpijskich w Tokio?
Polscy sportowcy zaliczyli udane starty na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2020 w Tokio. Polacy przywieźli do kraju 14 medali. Biało-czerwoni zdobyli cztery złote oraz po 5 srebrnych i brązowych medali. Jeżeli porównamy zdobycz medalową Polaków na IO 2020 w Tokio z innymi igrzyskami w XXI w., to możemy szybko zauważyć, że były to niezłe igrzyska w wykonaniu polskich zawodników.
Medale zdobyte w Tokio 2020
Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020 w Tokio były bardzo udane dla reprezentantów Polski, ponieważ zdobyli oni 14 medali. W tym miejscu warto zaznaczyć, że jest to jeden z najlepszych wyników w historii polskich startów olimpijskich. Biało-czerwoni mogą się pochwalić 4 złotymi, 5 srebrnymi oraz 5 brązowymi medalami. Igrzyska Olimpijskie w Tokio odbyły się w 2021 roku ze względu na pandemię COVID-19. Otwarcie imprezy nastąpiło 23 lipca, natomiast zakończenie 8 sierpnia 2021 roku.
Poniżej prezentujemy zestawienie polskich sportowców, którzy zdobyli medale w Tokio. Klasyfikacje rozpoczynamy od najcenniejszego kruszcu, a więc złotych medali:
Złote medale:
Lekkoatletyka – sztafeta mieszana 4×400 m:
Justyna Święty-Ersetic, Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Kajetan Duszyński, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik.
Lekkoatletyka – rzut młotem kobiet:
Anita Włodarczyk.
Lekkoatletyka – rzut młotem mężczyzn:
Wojciech Nowicki.
Żeglarstwo – klasa RS
mężczyzn:
Piotr Myszka.
Srebrne medale:
Wioślarstwo – czwórka podwójna kobiet:
Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak, Katarzyna Zillmann.
Wioślarstwo – czwórka bez sternika mężczyzn:
Mateusz Biskup, Mirosław Ziętarski, Wiktor Chabel, Łukasz Zgierski.
Lekkoatletyka – chód na 50 km mężczyzn:
Dawid Tomala.
Lekkoatletyka – skok o tyczce mężczyzn:
Piotr Lisek.
Lekkoatletyka – rzut dyskiem kobiet:
Maria Andrejczyk.
Brązowe medale:
Wioślarstwo – dwójka podwójna kobiet:
Katarzyna Zillmann, Marta Wieliczko.
Wioślarstwo – czwórka bez sternika kobiet:
Olga Michałkiewicz, Maria Sajdak, Monika Chabel, Joanna Dittmann.
Lekkoatletyka – sztafeta 4×100 m kobiet:
Anna Kiełbasińska, Marika Popowicz-Drapała, Natalia Kaczmarek, Pia Skrzyszowska.
Lekkoatletyka – chód na 20 km mężczyzn:
Dawid Tomala.
Lekkoatletyka – bieg na 800 m mężczyzn:
Patryk Dobek.
Na ostatnich letnich igrzyskach olimpijskich polscy sportowcy pokazali się z bardzo dobrej strony w wielu dyscyplinach. Porównując z poprzednimi startami, Polacy przywieźli do kraju sporą liczbę medali. 14 medali polskich olimpijczyków pozwoliło zająć Polsce 17 miejsce w klasyfikacji medalowej IO 2020 w Tokio. Należy podkreślić, że biało-czerwoni najlepiej zaprezentowali się w konkurencjach lekkoatletycznych oraz wioślarskich.
W 2024 roku odbędą się Igrzyska Olimpijskie w Paryżu, a biało-czerwoni mają olbrzymie nadzieje na udane starty. Polscy sportowcy będą chcieli nawiązać do najlepszych czasów i przywieźć do kraju wiele medali olimpijskich.