Rywale Polaków na Euro 2024

10 Kolejka 4 Liga Sezon 2021 2022

W dniach 14 czerwca – 14 lipca odbędą się mistrzostwa Europy 2024 w piłce nożnej mężczyzn. Będzie to największa impreza piłkarska w trwającym roku na Starym Kontynencie, w której udział wezmą 24 reprezentacje narodowe. Podczas miesiąca zmagań rozegranych zostanie 51 meczów piłki nożnej. W turnieju finałowym weźmie udział reprezentacja Polski. Z kim zmierzą się biało-czerwoni? Które drużyny to rywale Polaków na EURO 2024?

Francja faworytem do wygrania turnieju

Reprezentacja Polski zakwalifikowała się na EURO 2024 dzięki wygranym barażom. Pod koniec 2023 roku odbyło się losowanie fazy grupowej turnieju finałowego, podczas którego dowiedzieliśmy się, że jeśli biało-czerwoni awansują na Euro, to trafią do grupy D. Udało się tego dokonać i będziemy rywalizować z Francją, Holandią i Austrią. Zdaniem wielu ekspertów piłki nożnej jest to jedno z najsilniejszych zestawień w fazie grupowej turnieju finałowego, przez wielu osób określane mianem grupy śmierci.

Reprezentacja Francji stawiana jest przez wszystkich jako główny faworyt do wygrania grupy D. Nic więc dziwnego, ponieważ występy na poprzednich wielkich imprezach piłkarskich sprawiły, że „Trójkolorowi” wypracowali sobie mocną pozycję na futbolowej arenie świata. Zespół prowadzony przez Didiera Deschampsa ma apetyt na to, aby zdobyć mistrzostwo Europy! Warto przypomnieć, że Francja ma za sobą bardzo udane występy na mistrzostwach świata. W 2018 roku na mundialu w Rosji Francuzi okazali się bezkonkurencyjni i wygrali turniej. Cztery lata później w Katarze było blisko obrony tytułu, jednak w finale lepsza okazała się Argentyna. Tym samym Francuzi musieli zadowolić się srebrnymi medalami i tytułem wicemistrzów świata.

Należy podkreślić, że Francja ma w swojej kadrze wielu klasowych zawodników, którzy odgrywają kluczowe role w czołowych europejskich klubach. Selekcjoner reprezentacji Francji ma olbrzymi komfort, ponieważ tak naprawdę może pochwalić się kilkoma klasowymi zawodnikami na każdą pozycję na boisku. Największą gwiazdą drużyny Francji jest Kylian Mbappe, który wymieniany jest przez ekspertów jako główny faworyt do zdobycia korony króla strzelców. Napastnik z pewnością będzie odpowiadał za siłę ofensywną swojej drużyny na EURO 2024 i od jego dyspozycji zależy to, na jakim etapie turnieju Francja zakończy zmagania.

Holandia to groźny rywal

Choć Holandia na ostatnich turniejach finałowych mistrzostw Europy czy świata nie odnosiła spektakularnych sukcesów, to należy podkreślić, że zawsze trzeba ją uznawać za groźnego rywala. „Oranje” z reguły uchodzą za taką drużynę, która może sprawić niespodziankę i pokrzyżować rywalom plany. Holendrzy w swojej kadrze mają wielu zawodników, których forma może eksplodować na niemieckich boiskach i dzięki temu drużyna ma szansę na duży sukces.

W tym miejscu musimy podkreślić, kiedy po raz ostatni Holandia była bliska sięgnięcia po prestiżowe trofeum. W 2010 roku podczas mundialu w RPA „Oranje” dotarli do finału, lecz ostatecznie musieli uznać wyższość Hiszpanów. MŚ 2022 w Katarze Holendrzy zakończyli na ćwierćfinale, natomiast EURO 2020 na 1/8 finału.

Austria będzie czarnym koniem?

Większość kibiców reprezentacji Polski upatruje dużej szansy dla biało-czerwonych w rywalizacji z Austrią. Zdaniem ekspertów i bukmacherów pomiędzy Polską a Austrią rozegra się rywalizacja o trzecią lokatę w grupie D. W ostatnich latach Austria prezentowała się nieco gorzej niż biało-czerwoni, o czym świadczą występy na wielkich imprezach piłkarskich. Po raz ostatni Austria na mundialu wystąpiła w 1998 roku, natomiast Mistrzostwa Europy w Niemczech będą dla nich trzecim z rzędu turniejem tej rangi z jej udziałem. Podczas eliminacji do EURO 2024 Austriacy zaprezentowali się z bardzo dobrej strony. Zajęli drugie miejsce w grupie F i zgromadzili na swoim koncie 19 punktów. Grupowi rywale Polaków zanotowali sześć zwycięstw, jeden remis oraz ponieśli jedną porażkę. Zwycięzcą grupy F została Belgia, która zgromadziła o jeden punkt więcej.

Poniżej prezentujemy terminarz reprezentacji Polski oraz całej grupy D na EURO 2024:

16 czerwca, niedziela:
Polska – Holandia (Hamburg, 15:00)

17 czerwca, poniedziałek:
Austria – Francja (Duesseldorf, 21:00)

21 czerwca, piątek:
Polska – Austria (Berlin, 18:00)
Holandia – Francja (Lipsk, 21:00)

25 czerwca, wtorek:
Holandia – Austria (Berlin, 18:00)
Francja – Polska (Dortmund, 18:00)